stat4u
LICZNIK ODWIEDZIN:

FOTORELACJA Z ZAKŁADANIA KREWETKARIUM

foto1 Na początku wybieramy zbiorniczek. Ja wybrałem kostkę OptiWhite 30x30x30 (dł x szer. x wys.) co daje nam 27l.
foto2 Pod każdy baniaczek trzeba dać jakąś podkładkę, profesjonalnie nazywa się to MATA POLIETYLENOWA ale to nie jest nic innego jak np. karimata czy coś innego co będzie amortyzowało ciężar, aby szkło nie miało bezpośredniej styczności z podłożem na którym stoi.
foto3 Później wybieramy miejsce gdzie nasze krewetkarium będzie stało. Musi być to miejsce, które w żaden sposób nie będzie oddziaływało na nasz baniaczek (np. kaloryfer, promienie słoneczne).
foto4 Kupujemy tło (wedle uznania) i naklejamy je na zewnątrz zbiornika. W moim przypadku jest to czarna folia samoprzylepna. Tego rodzaju folię najczęściej są dostępne w punktach zajmujących się robieniem reklam z samoprzylepnych literek na szybach czy samochodach, ale myślę że w papierniku też by się coś takiego znalazło. Przed przyklejeniem zraszamy powierzchnię wodą na którą będzie przyklejone tło.
foto5 Identycznie postępujemy w przypadku foli - zraszamy.
foto6 Poprzez wcześniejsze zroszenie szyby, możemy teraz bezproblemowo dopasować folię do powierzchni akwarium.
foto7 Wygładzamy powierzchnię np. książką. W ten sposób unikniemy bąbli. Po jakiś 30min zauważymy, że woda która jest między folią a szkłem paruje ale nie ma się co martwić tylko trzeba poczekać 2-3 dni aż odparuje i będzie jednolite czarne tło.
foto8 Wystającą folię przycinamy jakimś ostrym narzędziem. Ja użyłem nożyka budowlanego.
foto1 Teraz możemy przystąpić do wyboru podłoża. Najlepiej wybrać takie, które jest przeznaczone do krewetkarium. Ja zastosowałem AQUA SUBSTRATE II+.
foto10 Ilość wsypanego podłoża uzależniona jest od rodzaju roślin, jakie chcemy zasadzić w zbiorniku. Przy roślinach które będą rosły w podłożu musi to być warstwa minimum 3 cm, żeby rośliny miały się gdzie ukorzenić. W przypadku mchów może to być naprawdę minimalna grubość.
foto11 Następnie wyrównujemy podłoże tak żeby utworzyć spadek z tylnej ścianki na przednią. Co da nam fajny efekt. Dzięki temu podawany pokarm, który będzie spadał na pierwszy plan, krewetka będzie mogła wygrzebać niemal z dna zbiornika.
foto12 Dopasowujemy jakiś fajny korzonek do rozmiarów naszego akwarium. Korzeń przed włożeniem powinien być wygotowany co oszczędzi nam problemów związanych z zabarwieniami wody i namoczony aby po zalaniu wodą nie wypływał. Czas moczenia zależny jest od rodzaju drewna, z którego jest wykonany. No i oczywiście powinien być ze sprawdzonego źródła.
foto13 Możemy przystąpić do obsadzania. Ja użyłem różnych mchów, subwassertang i microsorum ( pochłania magnez z wody ). Do umocowania mchów najlepiej jest użyć zwykłej wędkarskiej żyłki. Mech powinno się tak układać żeby na siebie nie zachodził, ponieważ ten co będzie pod spodem będzie zwyczajnie gnić.
foto14 I ta wygląda korzonek po obsadzeniu. W trakcie obsadzania trzeba pamiętać żeby zraszać trochę mchy żeby nam nie wyschły.
foto15 Następnie zalewamy zbiornik. Przy zalewaniu lepiej nie lać bezpośrednio na podłoże żeby uniknąć zmętnienia wody tak jak widać na zdjęciu.
foto16 Korzonek możemy ustawić na swoim miejscu.
foto17 Zabieramy się do sadzenia jakiejś drobnej roślinki na pierwszy plan, która to nam utworzy ładny dywanik (np. Glossostigma, Mały Heniek czy Elatine triandra). Ja użyłem tej ostatniej ponieważ jest to nowa roślina na naszym rynku i chcę ją wypróbować. Do sadzenia najlepiej użyć pensety.
foto18 Na koniec zalewamy zbiornik do pełna. Podłączamy filtr, a na rurkę wlotową zakładamy prefiltr w postaci gąbki, żeby nam nie wciągał małych kreweci. Ja użyłem najprostszego filtra kaskadowego HBL-301. Oświetlenie zależne jest od roślin jakie będziemy trzymać, ale przyjmuje się, że powinno to być minimum 0,5 W / 1l. Ja mam założoną belkę oświetleniową 2 x 30W nad 3 kostkami OptiWhite co daje 60W na 3 x 27l = 81l (60W / 81 l = 0,74W / 1l). Przy tym oświetleniu grzałka nie jest już mi potrzebna, ponieważ temperatura się waha w zależności od pory roku w granicach 20-25 stopni, a to w pełni wystarczy dla krewetek.
foto19 Oto efekt końcowy :)

LINKIKrewetki - krewetkomania.eu

RANKING
TOP-100


Akwarystyka Moje Hobby

Akwarium.top-100.pl

Polski Akwa Ranking


© Copyright 2010 Piotr "Stasiu" Stasiak, All Rights Reserved.
Powielanie i dalsze rozpowszechnianie bez zezwolenia zabronione!